Poradnik wytłumaczy kilka pojęć, które zazwyczaj nie są znane pacjentom.
Bruksizm
Okluzja
Zalecenia po usunięciu zęba
BRUKSIZM
Bruksizm to nieświadome zaciskanie lub zgrzytanie zębami. Czynnikami sprzyjającymi jest stres i zaburzenia okluzyjne w jamie ustnej.
Objawy bruksizmu to : napięciowe bole głowy, karku, pleców. Także bóle ucha oraz zaburzenia słuchu, przerost mięsni żwaczy ( tzw. twarz kwadratowa ), bolesność mięśni żwacza i skroniowego.
Objawy w jamie ustnej : ścieranie zębów, anemizacja śluzówki policzków i języka w linii zgryzu, zaniki
przyzębia ( obnażenia korzeni ), ubytki klinowe w okolicy szyjki zęba.
Leczenie bruksizmu polega na uświadomieniu pacjentowi problemu i eliminacji zaburzeń zwarcia oraz
stosowaniu szyn i ćwiczeń relaksacyjnych.
OKLUZJA
Choroba okluzyjna powstaje na skutek nieprawidłowej relacji zębów żuchwy z zębami szczęki co skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych , przeciążeniem mięśni oraz grup zębów. Objawy tej choroby częściowo pokrywają się z objawami bruksizmu.
Leczenie polega na odbudowie prawidłowych kontaktów między zębami szczęki i żuchwy co powoduje wyraźną poprawę funkcji żucia i komfortu życia pacjenta.
ZALECENIA PO USUNIĘCIU ZĘBA
Po usunięciu zęba w zębodole pojawia sie skrzep. Jest to naturalny biologiczny opatrunek, który gwarantuje prawidłowe gojenie rany poekstrakcyjnej.
Tampon zabezpieczający ranę należy wypluć po 30 minutach. Jeśli krwawienie się przedłuża należy wymienić tampon i uciskać kolejne 30 minut.
Nie można jeść i pić przez 2 godziny po zabiegu. Do końca dnia spożywamy jedynie chłodne napoje i pokarmy. Wskazana dieta płynna. W dniu zabiegu w razie bólu można zażyć tabletkę przeciwbólową. Nie stosować aspiryny ( działanie przeciwkrzepliwe ) . W dniu zabiegu unikamy nadmiernej aktywności fizycznej. Bezwględnie nie należy palić papierosów i pić alkoholu przez dwa dni po ektrakcji. Należy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej, myć zęby omijając ranę, ostrożnie płukać. Powikłania po ekstrakcji mogą występować w postaci suchego zębodołu lub zapalenia zębodołu. Objawy takie jak podwyższona temperatura, ból, złe samopoczucie, nieprzyjemny zapach z rany należy skonsultować z lekarzem stomatologiem.